oblakaoblaka

Grilovaný žampion na tři způsoby

Letní prázdniny jsou téměř v polovině a oblíbená grilovací sezóna je v plném proudu. Všudypřítomná vůně šťavnatého grilovaného masa, kořeněné marinády a prskajících uhlíků…omamný zážitek pro každého gurmána. Dovolte mi, abych vašim grilovacím čichovým buňkám trochu rozšířila obzory a nechala vás poznat vůni grilovaných žampionů!Houbařská sezóna zahájila své dny otevřených dveří

Letní prázdniny sebou přináší nejenom grilovací sezónu, ale stejně tak oblíbenou, sezónu houbařskou. Lovci hub každé léto oprašují svůj houbařský arzenál a vydávají se na dobrodružné poutě do hlubin našich lesů za účelem prohledat opadané jehličí a ukořistit do svých košíků co nejvíce voňavých hub. Patříte i vy mezi milovníky houbaření? Pokud ano, vydejte se pro nějaký ten čerstvý žampionek už dnes! Inu, pochlubím se. Já už jich letos našla rovnou pět! Trumfne mě někdo?

Přiznejte si. Uhoubařený žampion potěší určitě více než ten, který si zakoupíte v obchodě. Volba mezi čerstvě utrženým žampionem a žampionem, který nějaký ten den dříme ve vaničce oblepené plastovou fólií, bývá jednoduchá.

Žampion polní aneb Žampion grilovaný

Agaricus campester, mateřsky žampion polní, patří mezi naše v kuchyních nejpoužívanější houby. Na chvíli prostor kuchyně opusťme a přesuňme se na zahradu ke grilu, který na nás už žhaví své uhlí.

Znám tři snadné druhy grilování žampionu a ráda se s nimi v následujících řádcích podělím.

 

Způsob číslo 1 – Žampiony v česnekové marinádě

Potřebné suroviny:
10 středně velkých žampionů
2 stroužky česneku
hrníček oleje
lžička soli
3 lžíce grilovacího koření

Pracovní postup:

Nejprve si připravíme marinádu, aby nám trošku odlehla, než zpracujeme žampiony. Do uzavíratelné nádoby nalijeme potřebné množství oleje. Přisypeme sůl s grilovacím kořením a promícháme. Stroužky česneku oloupeme, prolisujeme a přidáme do načaté marinády. Pečlivě promícháme, aby suroviny byly v nádobě vyvážené. Přejděme k žampionům. Žampiony důkladně očistíme, zbavíme nožiček a ponoříme do marinády. Promícháme žampiony s olejem a dáváme si pozor, aby žádný nezůstal suchý. Nádobu uzavřeme a necháme alespoň čtyři hodiny odležet v chladničce. Po marinování neseme svůj poklad ke grilu a grilujeme do té doby, dokud žampiony nenabudou tmavé barvy. Doporučovala bych podávat s topinkou.

 

Způsob číslo 2 – Žampionové ražniči s rolovanou šunkou

Potřebné suroviny (na 1 kus):
2 větší žampiony
1 velká cibule
1 paprika kapie
5 plátků šunky

Pracovní postup:

Žampiony očistíme, zbavíme nožiček a rozkrájíme na čtvrtiny. Cibuli oloupeme, také rozkrojíme na čtvrtiny a jednotlivé plátky rozebereme. Papriku také nakrájíme na kousky obdobné velikosti, jakou máme cibuli a žampiony. Plátky šunky zachováváme v celku. Na špízové jehlice pravidelně napichujeme žampion, šunku stočenou do roličky, cibuli a papriku. Pokládáme na rozehřátý gril a můžeme potírat svou oblíbenou grilovací marinádou. K žampionovému ražniči vám přijdou vhod například americké brambory s domácí tatarkou!

 

Způsob číslo 3 – Žampiony plněné cibulkou, nivou, mozzarellou a anglickou slaninou

Žampiony plněné cibulkou, nivou, mozzarellou a anglickou slaninou

Potřebné suroviny (na 1 kus):
1 velký žampion
1 jarní cibulka
20 g nivy
1 oválek mozarelly
1 plátek anglické slaniny

Pracovní postup:

Žampion opět důkladně očistíme a zbavíme nožičky. Jarní cibulku rozsekáme nadrobno a vložíme ji na dno žampionu, aby vytvořila zeleninový podklad. Nivu i mozzarellu ručně nadrobíme a navrstvíme na cibulku. Pokládáme na gril a čekáme do chvíle, dokud okraje obou sýrů nebudou mít lehce zlatavý odstín, v tu chvíli pokládáme na gril plátek slaniny. V momentě, kdy slanina bude v záhybech křupavá, vyndáváme z grilu a podáváme. Senzačně chutná s čerstvými rajčaty!

Grilované žampiony s nivou a slaninou

Fotogalerie

Grilované žampiony s nivou a slaninou