oblakaoblaka

Rozmanitost hořčice

Pochutina, která umí pozvednout do nebeských chuťových výšin kdejaký pokrm. Má rozličné množství variací a nikdy se s ní v kuchyni nenudíte.

Je to  léčivka, která regeneruje a oživuje organismus

Ano, hořčici lze zařadit směle i do léčivých rostlin. Semena smísená s vodou mají hřejivé účinky a rozemletá pomáhají v prohřívacích obkladech na revmatické klouby a na místa postižená zánětem a bolestí – to pravil již starý Hippokrates. Hořčice také blahodárně působí při epilepsii, bolestech hlavy a strnutí šíje.  Pythagoras jí zase doporučoval proti hadímu či škorpiónímu ušktnutí. Naši předci kousali semínka hořčice v naději, že je zbaví bolesti zubů. Hořčice obsahuje speciální druh vlákniny – mucilagén – což je vláknina, jež obsahují obaly semen a některé mořské řasy. Jinak je celkem bohatá na vitamín C, vitamíny B, vápník a hořčík a flavonoidy.

Vnitřně pak hořčice působí blahodárně na trávení, ulehčuje žaludku, střevům i žlučníku, takže asi není lepšího doplňku k tučnému či uzenému masu a grilovanému jídlu.

Cesta k výtečné pastě je v chemické reakci s vodou!

Samotná semena po rozkousání nejsou závratně palčivá. Palčivost vyvstává až při rozemletí a smíchání s vodou. Směs se poté dochucuje cukrem, solí, kvasným lihovým octem a směsí koření a barviv. Například Italové hořčici milují a nebrání se pro nás podivným kombinacím se skořicí či sladkým kořením. Proč nakonec ne? Když my můžeme dávat do perníku pepř…

Do hořčic se mohou přidávat další kořenící ingredience: jalovec, křen, bobkový list, estragon, chilli, česnek, kurkuma, zázvor nebo cayenský pepř.

Kyselina benzoová je na ústupu, ale  zůstaňte bedliví!

Strašák let minulých již dnes v některých hořčicích nenajdete. Alespoň v těch základních variantách, na obalech to bývá výrazně označeno. Tento potenciálně škodlivý konzervant je však v dražších speciálních typech hořčic, proto vždy dobře pročítejte složení. Opatrné povahy odradí i další chemická látka a sice konzervant disiřičitan draselný. Dbáte-li na konzervanty a umělá barviva, čtěte etikety.

A protože hořčic je v obchodě nepřeberné množství, pojďme se na ně podívat blíže:

Plnotučná bílá hořčice

Nejoblíbenější hořčice na českém trhu je dochucována cukrem jen velmi střídmě, obsah cukru nepřesahuje 5%. Její barva je od bílobéžové – to výrobce šetřil chemickými barvivy – až po výrazně žluté či hnědavé, barvy se však dosahuje i kurkumou. Velmi jemně mletá semínka světlých odrůd jsou pikantní jen lehce. Případnou ostrost může dodat přídavek křenu.

Kremžská hořčice

Ta už pálí víc. Obsahuje totiž podíl černých velmi řízných semen, je mletá více nahrubo a okyseluje se octem podobně jako plnotučná hořčice.  Asi jste si již všimli, že je sladší, obsah cukru je až 16%. Původ názvu hořčice je opravdu v rakouském městě Kremže, kde se však na rozdíl od českých variant dochucuje vínem.

Dijonská hořčice

Její původ je ve francouzském městě Dijon, jehož historie sahá až do středověku a od této receptury se odvíjejí veškeré další. Má také velmi jemnou, krémovou konzistenci, vyrábí se však z hnědých a černých hořčičných semen a dochucuje se vinným octem či samotným vínem. Zvláštností je také přídavek šťávy z nezralých hroznů. Prostě delikatesa!

Hrubozrná hořčice

Zvlášnost, která už dobyla své přiznivce. Hrubozrná hořčice je méně pomletá, spíš jen lehce nasekaná. Nemusíte mít strach, že jsou semínka tvrdá – jsou tužší, ale nikoliv jako čerstvá semena. Přesto konzistence je zvláštní a ne každý jí musí přijít na chuť.

Vikingská medová hořčice

Štiplavá hořčice dochucená medem a zázvorem.

Bavorská hořčice

Do těchto typů hořčic se přidávají jalovcové kuličky, které dodávají hořkosladkou chuť. Jalovec pak údajně pomáhá i spalování alkoholu, tedy je to ideální doplněk grilovacích párty.  Často bývá dochucována i křenem, takže od ní čekejte věru pekelné zážitky! Německé typy hořčic vynikají kořeněností a sladkou chutí, konzumují se nejčastěji s proslulými německými klobáskami.

Anglická hořčice

Do ní se přidává pšeničná mouka, barví se kurkumou a vyrábí se z ostřejších typů světlých semen a dochucuje se vinným octem.  Hořčice od anglických výrobců vynikají svou nápaditostí – přidávají do ní chilli, ocet balzamico, med či pečené papriky.

Americká hořčice

Ta je vyráběna výhradně z bílých odrůd hořčičných semen, cukru a octa a je barvena kurkumou. Je tedy podobná té naší plnotučné.

Bordeaux hořčice

Pochází z proslulé vinařské oblasti, přístavního městečka na jihozápadě Francie, Bordeaux.  Jejím základem je černý druh hořčice a neoloupaná semena dochucená nekvašeným octem a estragonem.

Meaux hořčice

Tato hrubozrnná hořčice má strukturu částečně pomletých a podrcených semínek. Je křupavá a pikantní. Hodí se zejména ke studeným masům a uzeninám.

TIP NA DOMÁCÍ HOŘČICI

Víte, že můžete dobrou hořčici vyrobit i doma? Směle do toho:

Hořčičná semínka (lhostejno jestli bílá nebo černá) nameleme na strojku na mák. Na 100 g namleté směsi přidáme 100 g vody a řádně promícháme. Dochutíme už podle chuti, základ zní:

15 g bílého octa či citronové šťávy
25 g hnědého cukru, medu, melasy
5 g soli

Obměny tvoří smíchání s křenem nebo chilli papričkou. Ještě úžasnějšího výsledku dosáhneme, když celou směs na závěr úplně najemno namixujeme. Uchováváme v chladničce a v brzké době spotřebujeme.

Můj tip: nebála bych se experimentovat i s alkoholem, alespoň s pár kapkami ušlechtilé whiskey, která celý výrobek lehce zakonzervuje.

Hořčice

Fotogalerie

Hořčice