oblakaoblaka

Chcete masovou konzervu bez „éček“?

Vydáno 22.3.2013 - 09:00h. Dagmar Vondrová 11 Komentářů »

Vyrobte si ji! Podle mého návodu to jistě zvládnete.

Zavařovat maso je snadné

Koupené masové konzervy nejsou tak kvalitní, jak bychom si přáli. Masa málo, „éček“ hodně. A přitom vyrobit masovou konzervu není nijak obtížné. Vyzkoušejte a budete mile překvapeni, jak kvalitní a chutnou konzervu lze snadno vyrobit doma v kuchyni.

Já jsem začala zavařovat nejprve hotová jídla a později jsem si troufla i na konzervaci podušeného masa ve vlastní šťávě. Ráda se nyní s vámi o své zkušenosti podělím a v následujících řádcích vám popíši svůj osvědčený postup výroby masových konzerv.

Ještě než začnete aneb co budete potřebovat

Hrnec

Výběr hrnce závisí na množství zavařovaných konzerv. Pro větší počet vyráběných masových konzerv je ideálním řešením speciální hrnec na zavařování s teploměrem. Jestliže si však chcete zavařování masa jen vyzkoušet nebo děláte pouze 1-4 konzervy, speciální hrnec na zavařování ani teploměr nepotřebujete. Stačí použít hrnec tak vysoký, aby se do něj vešly zavařovací sklenice i s víčkem a poklice šla bez obtíží přiklopit.

Zavařovací sklenice a víčka

Co budete potřebovat zcela jistě, je jakýkoli typ zavařovací sklenice se širším hrdlem a s odpovídajícím víčkem.  Já používám sklenice se šroubovacím uzávěrem o obsahu asi 3/4 litru a víčka s červeným těsněním. (To znamená, že těsnění jsou vhodná ke konzervování potravin obsahujících tuky.) Důležité je dbát o čistotu používaných sklenic a víček.

Pozor! V žádném případě nepoužívejte víčka s bílým těsněním, ta jsou vhodná pouze na konzervaci bez tuku, např. zeleniny!

Důležité! Používejte pouze víčka bez vady a nová. V opačném případě by víčka nepřilnula ke sklenici a obsah sklenice by nebyl zakonzervován!

Minutka

Další důležitou pomůckou je kuchyňská minutka nebo jiná vhodná časomíra, třeba časovač v mobilu.

Zavařování hotového jídla

masová konzerva – dušené hovězí s cibulí

Čas od času se mi stane, že uvařím víc, než stačíme sníst. Jedno jídlo třikrát za sebou? To opravdu NE! Tak jsem začala vyrábět konzervy. A jak přijdou vhod! Na cesty, ke svačině a vůbec pro příležitosti, kdy mrazák a lednice nejsou k dispozici.

Hotové jídlo (guláš, maso s omáčkou, pečená nebo dušená masa) znovu provařím, ještě horké maso s odpovídajícím množstvím šťávy (omáčky) vložím do čisté sklenice, které naplním asi 1 a půl cm pod okraj. Pevně uzavřu víčkem.

Naplněné sklenice vložím do hrnce a doplním teplou vodu, aby sahala nejméně tak vysoko, jako je obsah sklenic. Teplou vodu použiju proto, aby se rychleji ohřála na bod varu. Přikryju poklicí a dám vařit na sporák. Jakmile se začne voda v hrnci vařit, nastavím časomíru na 50 minut.

 Pozor! Voda musí vřít po celou dobu!

čerstvě zavařená konzerva z vepřového plecka ještě nezchlazená

čerstvě zavařená ještě nezchlazená konzerva z vepřového plecka

Po 50 minutách sklenice přendám na složenou suchou utěrku a nechám je při pokojové teplotě zchladit. Rozestavuji je dál od sebe, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Při ochlazování se musí víčko prohnout dovnitř, to je známka správného přilnutí víčka ke sklenici.

Takto zavařené hotové jídlo uchovávám v chladnu a suchu. Vydrží nejméně 1/2 roku.

masová konzerva z vepřového plecka

masová konzerva z vepřového plecka

Zavařování předem upraveného masa

Tímto způsobem zavařuji nejen maso hovězí, vepřové a drůbeží, ale i vepřová játra.

Maso očištěné od tužších částí, jako jsou blány, šlachy či chrupavky, nakrájím na větší kousky (cca 100 – 150 g), osolím, případně okmínuji a opepřím. Vložím do kastrolu, přileju trochu vody, zakreju poklicí a zvolna dusím na sporáku nebo peču v troubě. Játra (očištěná, odblaněná, pokrájená) nesolím, ale dusím na cibulce, kterou jsem si předem osmažila do světle žluta. Maso i játra stačí péct či dusit do poloměkka, protože se budou ještě zavařovat.

Tepelně upravené maso včetně šťávy rozdělím do sklenic. Ze zkušenosti vím, že šťávy bývá málo, proto si připravuji slaný roztok – v litru horké vody rozpustím 20g soli. Sklenice doplním horkým slaným roztokem nebo vývarem 1 a půl cm pod okraj, zavřu víčka a sterilizuji 50 minut při 100 °C. Sterilizace je podrobněji popsána v odstavci Zavařování hotového jídla.

TIP 1: Ke konzervám z hovězího masa si připravte silný vývar z kostí a odřezků masa.

TIP 2: Sůl vážit nemusíte. Stačí si pamatovat, že 1 mírně navršená polévková lžíce soli váží 20g a jedna kávová lžička soli váží 5g.

masová konzerva - játra na cibulce

masová konzerva – játra na cibulce

Takto připravené domácí masové konzervy jsou určitě chutnější a kvalitnější, než ty kupované. Jsou vyrobené bez nezdravých a mnohdy naprosto zbytečných „éček“ a s klidem je můžete dát i malým dětem. Jen si dejte pozor na vyboulené víčko, to by stejně jako u kupované konzervy znamenalo, že obsah je zkažený.

 

Komentáře

 • J. Novák

  Zdravím.
  Tak takhle to v podstatě dělala i moje maminka a po ní jsem to zdědil já. Jen to zavařování dělala jinak.

  Postupem času jsem něco naštudoval. taková sterilace potravin, které nejsou kyselé tj. pod pH 3. je problematická. V tom lepším případě hrozí, že třeba u zeleniny hub luštěnin a pod. se zakalí nálev a je nepoživatelný (páchne) obsah. U masa je to ještě horší pokud to neni uzené a nebo klobásy (tam je to s tou konzervací o poznání lepší). Tam se musíme vyvarovat tzv. botulotoxinu tj. nechvalně známý klobásový jed.
  A tam se musí dělat Tyndalizace (opakovaná sterilace).
  Funguje to tak že první sterilizací se zahubí vitální (živé) formy bakterií ale ty ve sporách tu sterilaci přežijí (odolnost do 120 st. C). Takže se konzervy nechají vychladnout a ty spory vyklíčí a obživnou no a my je další strilací příští a nebo druhý den zničíme. Takto můžeme trvanlivost ale hlavně bezpečnost (pro naše zdraví), zvýšit i na roky. Navíc mě maminka zanechala recept jak zavařovat přímo syrové maso, na maso (plátky) se dá koření, sůl, zaleje vývarem z kostí, zeleniny a vepřových nožiček. Mňňňam.

  Takové moje „Vepřové ve vlastní šťávě“ nebylo ani za komančů, a že tenkrát byly konzervy o 100% lepší než ten dnešní supermarketový šmejd. Hlavně, že si mastěj kapsy hyeny.
  J. Novák

 • Jarin

  Vypadá luxusně! http://www.123ferratum.cz

 • Pingback: mesh lawsuit

 • Jana Remková

  Taky vařím vepřovou konzervu, ale většinou nezavařuji. Ona se u nás ani nestihne zkazit!! Dělám ji z bůčku a je skvělá :-D Použiji na něj 2,60 kg bůček, 2 lžíce vegety, 1/2 lžíce sanytr (rychlosůl), 1/2 lžičky soli, 1/2 litru vody. Někomu by možná vadil sanytr, ale myslím, že by se konzerva obešla i bez něj.
  Vařím v tlakovém hrnci 1/2 hodiny a pak dám do různých plastových misek vychladit na okno. Když jsme před lety jeli autobusem do Chorvatska a otevřeli tuhle lahůdku, museli jsme chleba namazat téměř celému autobusu a mnozí si vzali i recep :-)..

 • Tonda

  Jde to i tak-děláme to již delší dobu, že do skleniček dáme při zabíjení na dno kousek kůže, kostku bůčku a doplníme odřezky libového masa. Po zavíčkování se to tři hodiny vaří a po vychlazení dáme do sklepa. Ještě se nestalo, že by se něco zkazilo. Je to pochoutka proti těm šmejdům, kterými se nás snaží krmit kvůli vlastním ziskům a proto že na lidi z vysoka s……..
  .

 • hajes

  zkouseli jste nekdy udelat skutecnou konzervu? potrebuji neco co se nerozbije na cesty. diky za rady

 • Masrtin

  Zavařujem léta jen jednou( bez opakovaného zavařování) a vždy konzervy byly dobré.
  Navíc dnes je lepší zavařovat v troubě,kde můžeme nastavit teplotu nad 120 st.

  • Katka

   Mohu se zeptat jak přesně zavařovat v troubě?Jsem začátečnice a dost se toho obávám. Letos jedeme na dovolenou do zahraničí tak bych chtěla připravit omáčky s masem sebou.Můžete mi něco poradit?
   Děkuji

 • Petula

  Já bych teda taky vařila 2x,Clostridie jedním vařením bezpečně nezničíte.

 • MartinHrkal

  Také zavařujeme na 2x , teď už vždycky. Dvakrát jsme to zkoušeli jen jednou, a hodně sklenic z várky se zkazilo. Používáme rychlosůl http://www.zabijacky.cz/news/zavarovani-masa-do-sklenic/ , a ani ta to nezachrání

 • Jana JJanka

  zavařuji v tlakovém hrnci, vyšším…skleničky s víčky twist…maso plním max. do 3/4 sklenice, vody do sklenice1,5 cm od dna…voda do tlakového hrnce pod víčka sklenic….maso steriluji 1 hod od plného pískání ventilku, samozřejmě ztlumím výkon..stejně zavařuji, tedy vyrábím již předvařený polotovar: kroupy velké, fazole malé až střední, hrách loupaný i neloupaný, čočku zelenou…do sklenice naplním do 1/4 luštěniny nebo kroupy, zbytek doliji vodou, víčka zavřu, vložím do tlakového hrnce, doplním vodou aby byla pod víčka sklenic, zavřu hrnec a naplno začnu vařit…až začne pískat ventilek, ztlumím na nejméně a vařím 1 hodinu…nic nedotahuji, víčka se zatáhnou sama…uzené maso i klobásy vydrží určitě déle než rok bez problémů…ale my to sníme dříve, nedělám si zásoby do války, ale na všední den, když se nechce vařit…:-)

NEJNOVĚJŠÍ

Vepřová panenka plněná sušenými rajčaty a kapary se špenátovou rizoletou
Chcete-li připravit něco opravdu, ale opravdu slavnostního a zároveň i chuťově unikátního, něco na co se jen tak nezapomíná, ...

Domácí měkké sýry typu Labneh a Lučina
Vyrobit doma měkký sýr typu Labneh nebo Lučina je velmi snadné. Pro jejich výrobu nepotřebujeme ani čerstvě nadojené, ...

Domácí bílý jogurt
Vyrobit domácí jogurt není vůbec složité. K jeho přípravě nepotřebujete ani jogurtovač. Vystačíte s náčiním běžně používaným ...

twiterfacebook