oblakaoblaka

Zabijačková polévka

Tahle báječná polévka se u nás od nepaměti dělala na černo. Když se zeptáte na název zabijačkové polévky, tak vám deset lidí z deseti odpoví „prdelačka“.

Já osobně zabijačkovou polévku „prdelačkou“ nenazývám, přijde mi to neuctivé, vzhledem k její unikátní vůni a chuti. Vždyť „prdelačka“ za stara znamenala špínu v neckách (trokách), která vznikla opařováním, oškrabováním a otíráním zabitého prasete.Zabijackova polevka

Dlouho jsem přemýšlela, jak a proč takový název mohl vzniknout. Až při listování knihou Švejkova cestopisná kuchařka od Václava Malovického jsem objevila recept s názvem Trdelná polévka s krví – ovarovica. Pátrala jsem dál a v časopisu Naše řeč, ročník 1946, který vydává Ústav pro jazyk český AV ČR od roku 1916 až dosud, jsem našla to, co jsem hledala. Autor, pan V. Machek píše: „Trdelná polévka značí polévku, jež vznikla vařením jitrnic a jelit a do níž se přidá hodně koření roztlučeného trdlem v moždíři. Něco jiného je ovarová polévka, v té se vaří ovar a vnitřnosti. Ovarová se vaří při zabijačce ráno a jí se k obědu, trdelná odpoledne a rozdává se sousedům. Polévce ze zabijačky se slušně, ale zřídka, říká jelitnica a běžně prdelačka.“

Než se při zabijačce začne vařit hlavní ovar, tak se náš pan řezník vždycky ptá, kolik chceme mít zabijačkové polévky. Při první zabijačce jsme byli touto otázkou zaskočeni a nechali jsme to na něm. Polévky bylo 30 litrů a to bylo dost neuvážené množství. Při dalších zabijačkách jsme množství snížili na 20 litrů, což je tak akorát pro nás, pro přátele i pro sousedy.

Suroviny (8 porcí):

  • 2 litry vývaru (z ovaru, jitrnic a jelítek),
  • 0,5 kg uvařených krup promíchaných s 0,4  l  syrové krve,
  • 1 čajová lžička mletého černého pepře,
  • 1 čajová lžička mletého nového koření,
  • 2 stroužky utřeného česneku (na doladění chuti polévky si může každý přidat další česnek do svého talíře těsně před podáváním,
  • 1 polévkovou lžíci sušené majoránky,
  • na ozdobu lístky čerstvé majoránky nebo oregána.

K přípravě zabijačkové polévky používáme vývar, ve kterém při zabijačce vaříme jitrnice a jelita. Když z vývaru vyndáme jelítka, je polévka téměř hotová. Vývar je velmi silný, ovoněný jitrnicemi i jelítky, a když náhodou některé z nich praskne (odstraníme pouze zašpejlované střívko), polévka tím jen získá na chuti. Vývar přivedeme k varu, přidáme zabijačkový základ (kroupy s krví), sůl, mletý černý pepř, mleté nové koření, rozmačkaný česnek a majoránku. Ochutnáme a případně dosolíme. Polévka musí mít plnou chuť. Vaříme za stálého míchání 15 minut.

Tip: Vaříte-li větší množství polévky, pak ji rozlijte do několika nádob!

Polévku poctivě mícháme až do jejího úplného vychladnutí. Někdy to trvá i 2 hodiny. Jak dlouho bude chladnutí trvat, záleží hlavně na venkovní teplotě. Studená polévka zhoustne a na povrchu vznikne světlý tukový škraloup.

Pozor! Kdyby se polévka nemíchala, horký tuk obsažený v polévce by vyplaval na povrch a polévka by zkysla.

michani-zabijackove-polevky zabijackova-polevka-michani

Tip: Když všechnu polévku nerozdáte a nespotřebujete, nic si z toho nedělejte, dá se zamrazit. V plastových nádobách při – 20°C vydrží mnoho měsíců. Budete-li ji rozmrazovat, mějte na paměti, že polévka se při ohřívání musí míchat. Necháte-li ji ohřívat, až se z ní kouří, bez míchání, bude mít nakyslou, nedobrou chuť a řeknete si, že se vám při zamrazování zkazila.  Opak je pravdou, zkazila se až při ohřívání a způsobila to horká vrstva tuku na povrchu.

Fotogalerie