oblakaoblaka

Celer, zejména ten řapíkatý

Vydáno 30.8.2012 - 11:56h. Renata Petkov 12 Komentářů »

O celeru koluje řada pověstí a pověr. Mnohé jsou opravdu pikantní.  Mé okolí mi s rozpačitými úsměvy potvrdilo, že jsou to pověry pravdivé!
Tím zajímavější  mi připadá  nejmladší  z celerové rodiny, který se nám dlouho skrýval v oblasti Středomoří, a který by měl mít oné pověstné živočišné síly nejvíc  –  celer  řapíkatý.  

A zase to afrodisiakum!

Samozřejmě jsem se nemýlila. Stejně jako jeho starobylý kořenový buclatý kolega je i řapíkatý celer silným afrodisiakem. Využívali ho již staří egypťané. Prý hlavně pro muže – ale naprosto tajně vám mohu prozradit, že na ženy působí  taky. A to  DOST!  Vůbec, čím víc se do celerového tajemství ponořuji, zjišťuji, že pověsti a mýty zdaleka neumí obsáhnout skutečné schopnosti celeru! Řapíkatého i bulvového!

Celerové aroma čistí a chrání

Silné aromatické silice a éterické oleje,  kterými celer oplývá, chrání před bakteriemi a plísněmi nejen rostlinu, ale při konzumaci také strávníka a jeho sliznice. Celer uklidňuje žaludek i střeva a odstraňuje z nich plísně a nežádoucí bakterie. Tuto dezinfekci můžeme využít v době nachlazení, kdy šťáva z celeru nejen pročistí tělo, ale také rozpouští hleny a dodá vitamín C.  Je to doslova elixír zdraví. Vitamínová béčková bomba, která navíc výtečně čistí  ledviny a močové cesty.

Vitamínová bomba!

Celer obsahuje především vitamíny skupiny B a to celou jejich škálu. Dále pak A, K a C, betakaroten a kyselinu listovou a velké množství minerálních látek – vápník, hořčík, draslík, jód, železo a chrom. Snižuje hladinu krevního cukru a působí také močopudně.

TIP: Čím jsou stonky řapíkatého celeru světlejší (ideálně až bílé) tím bude jeho chuť jemnější.

Zásadotvornost je velmi ceněna

Působí zásadotvorně a to je obrovská výhoda pro podrážděný a překyselený žaludek. Kromě těchto jednorázových léčivých účinků nám může dlouhodobá konzumace celeru pomoci od zdravotních potíží způsobených přemírou konzumace sladkých a chemicky konzervovaných jídel jako jsou chronická únava nebo migrény, zaplísnění, vaginální mykózy, alergie a podobné neduhy. Celerová zásadotvornost je mnohdy tak silná, že trocha celeru při začínajícím záchvatu migrény může bolest zastavit. Stejně blahodárný účinek má konzumace celeru na léčbu dny a revmatismu, což jsou nemoci spojené právě s ukládáním škodlivých látek z potravy v těle.

TIP: Uprostřed řapíkatého celeru je tzv. srdíčko, které je nejkřehčí a má nejjemnější chuť. To se nejlépe hodí do salátů. 

Při loupání celeru pevné nervy – než se to naučíte

Řapíkatý celer se pěstuje pro své dužnaté silné stonky, jimž se někdy říká také „žebra“ a ty se velmi dobře odlamují od „srdíčka.“ Před konzumací se lehce oloupají  – mají vláknitý povrch –  a dále zpracovávají do salátů za syrova nebo se tepelně upravují. Lépe je vybírat celery větší, tlustší, protože vláknu je třeba odstranit důkladně a u maličkých tenkých řapíků je to opravdu piplavá práce.  S trochou cviku však brzy zjistíte, kde a jak za které vlákénko vzít –  pak už půjde loupání  jedna radost. Malá rada – začínejte od středové prohlubně.

řapíkatý celer detail stonku

Překvapení – je hodně slaný!

Chuť  řapíku je šťavnatá, aroma štiplavější, ale méně „celerové“ než u bulvového kolegy. Co mi však občas vadilo – zejména v syrovém stavu  – byla velmi výrazná, přirozeně slaná chuť.  Ale zase to nebylo u každého celeru, také tady platí, že jemnější a méně slaný je celer více světlý až vybělený. Tmavé celery jsou opravdu silně voňavé a slané.

Při vaření  na to pozor a před solením  jídla z řapíkatého celeru raději více ochutnávejte. Tenhle chlapík si díky vysokému obsahu draslíku do velké míry solí sám.

Je výborný do přírodních šťáv

Jako součást doma mačkaných džusů a šťáv je celer  úžasný. Sama o sobě je šťáva z řapíkatého celeru velmi ostrá a asi jen hodně odvážný jedinec by jí dokázal zkonzumovat jen tak. Ale jako přídavek kamkoliv dodá na pikantnosti a svou slaností vyváží sladkou chuť ovoce.

Do masa i jako příloha

Vařené kousky řapíkatého celeru jsou výtečnou přílohou k masu, stejně tak se uplatní  přímo jako součást masového pokrmu, do různých pikantních směsí,  rizota. Chutná i  upravený klasicky,  obalený a osmažený.  Také zapékaný řapíkatý celer není  k zahození. Meze fantazii se nekladou.

Syrový se hodí do dipů, omáček k masu nebo do pomazánek.

V lednici vydrží dlouho

Jak nejlépe řapíkatý celer uchovávat?  Když ho zabalíte do lehce vlhké utěrky, vydrží v lednici i dva týdny. Můžete z něj potom podle libosti odlamovat potřebné řapíky.