oblakaoblaka

Kozí syrovátka – nedoceněná potravina

Na stole leží bochník vlastnoručně vyrobeného kozího sýra. Druhým produktem sýření je syrovátka. Co s ní? Vzhledem k množství sýrové hmoty je silně v převaze. Vyplatí se vůbec investovat do takového množství mléka, když sýra je jen kousek?Čerstvá syrovátka je průsvitná tekutina s chutí mléka

Sladká i kyselá

Z 10 litrů kozího mléka dostanu sýrový bochník o váze asi 1,2 kg, zbytek představuje syrovátka. Nemíním se vrtat v přepočtech váhy, objemu a hustoty, pravdou je, že dostanu v konečném množství asi 8 litrů syrovátky.

Pokud správně přecedím sýřeninu i s nejdrobnějšími částečkami mléčných bílkovin, dostanu syrovátku jako průsvitnou světle žlutozelenou tekutinu. Pohled na ni možná není vábný, ale pokud ji jako čerstvou ochutnáte, třeba se zavřenýma očima, bude vám připadat od kozího mléka téměř k nerozeznání.

Pokud se totiž syrovátka odebere hned při procesu sýření a uskladní v uzavřené nádobě v chladnu, nestihne zkysnout, ale zachová si sladkou chuť mléka. A to klidně další tři dny, dle mé zkušenosti. Můžeme ji označit jako syrovátku sladkou.

Kyselou syrovátku získáme, když ji necháme, stejně jako vznikající sýr, stát v teple. Chutí bych ji nejblíže přirovnala ke kefíru v tekutější podobě.

Co v syrovátce najdeme

O kozí syrovátce se hovoří jako o velmi zdravém produktu. Podporuje metabolismus, funkci střev, obsahuje řadu minerálů a vitamínů, zvláště řady B. Posiluje imunitu, dokáže si poradit se škodlivým cholesterolem v těle. Mnoho lidí, kteří jsou alergičtí na bílkoviny kravského mléka, bez problémů kozí mléko konzumují.

Pokud ji nechcete zrovna popíjet, má i další využití, neméně prospěšné. Při kožních ekzémech může pomoci koupel v syrovátce. Použijete-li ji k čistění pleti, krásně ji vyhladí, stejně úspěšná je i v boji proti celulitidě.

Vaříme se syrovátkou

Protože má sladká syrovátka chuť mléka či vznikajícího čerstvého sýra, můžeme z ní uvařit jídlo s protikladným názvem:

Sýrové těstoviny bez sýra

Suroviny: 1 malá cibule, 5 stroužků česneku, 2 lžíce olivového oleje, 2 ks kuřecích prs, 2 malé lžičky soli, ½ polévkové lžíce kari, ½ polévkové lžíce sušené petrželové nati, 1,5 l sladké kozí syrovátky, 500 g kvalitních nelepivých těstovin; k servírování kysanou smetanu a čerstvě mletý pepř.

Potřebujeme dostatečně hlubokou pánev anebo široký hrnec, ve kterém se dobře smaží.

Postup: Nakrájíme najemno cibuli a „dosklovita“ osmažíme na olivovém oleji. Přidáme nakrájený česnek, kdo má rád, „když to křupne“, může třeba jen na poloviny. Krátce osmažíme, pozor, abychom česnek nespálili. Pak přisypeme na malé kostky rozkrájené kuřecí maso a orestujeme. Nakonec okořeníme kari, natí, osolíme (soli klidně méně, dochutíte na talíři), zamícháme a vlijeme syrovátku. Vsypeme těstoviny a při občasném zamíchání přivedeme k varu. Pak snížíme teplotu a vaříme dle instrukcí na sáčku od těstovin. Nezapomínáme na míchání. Musíme též dávat pozor, aby jídlo nevykypělo, vařící syrovátka k tomu mívá tendenci.

Během přípravy se syrovátka s dalšími ingrediencemi vsakuje do těstovin. Hotové mají tím pádem výbornou chuť jako celé jídlo. Když dovaříme, hrnec ještě na chvíli odstavíme, aby těstoviny pohltily téměř veškerou tekutinu. Výsledkem je krmě, která vypadá jako smíchaná s hustou omáčkou, ačkoliv jsme jídlo nezahušťovali.

Při servírování položíme navrch lžíci kysané smetany a posypeme čerstvým mletým pepřem.

Sýrové těstoviny ze sladké syrovátky

Do správného chleba patří chlebový kvásek, který pečivu dodá nakyslou chuť. Pokud máte jen obyčejné kvasnice, nezoufejte – stačí místo mléka použít kyselou syrovátku.

 Domácí chléb se slaninou

Suroviny: 400 g polohrubé mouky, 5 g sušených mletých otrub, 2 dcl kyselé syrovátky, 25 g droždí, 1 čajová lžička cukru, ½ čajové lžičky soli, 50 g olivového oleje, 100 g anglické slaniny, olivový olej na potření.

Na pečení potřebujeme hlubší, ne moc velkou pečicí nádobu, něco jako větší formu na biskupský chlebíček; s úspěchem používám starou polévkovou mísu z těžkého porcelánu, která má půdorys protáhlého oválu.

Postup: Do hnětací mísy vsypeme mouku s otrubami, uděláme důlek, do něj položíme kvasnice s cukrem. Část syrovátky ohřejeme, nesmí být horká, a nalijeme do důlku – kvasnice necháme vzejít. Když se tak stalo, přidáme olej, sůl a zbytek syrovátky a těsto prohněteme. Dáme odpočinout. Mezitím nakrájíme na tenké nudličky anglickou slaninu a nasucho orestujeme na nepřilnavé pánvi. Vychladlé maso zamícháme do těsta, ještě jednou vařečkou zpracujeme a necháme 30 minut kynout.

Formu vyložíme pečicím papírem, dovnitř přemístíme těsto. Neděste se, že je řidší, než bychom očekávali od chlebového – chleba nebudeme tvarovat, ale péct v nádobě, takže to nevadí. Necháme kynout ještě asi 10 minut. Vyhřejeme troubu na 180 °C, budoucí chleba potřeme lehce olivovým olejem, příčně několikrát nakrojíme a vložíme do trouby. Po 10 minutách snížíme teplotu asi na 130 °C a 20-25 minut dopékáme.

Slaninový chléb zadělávaný kyselou syrovátkou

Syrovátku využívám v kuchyni v mnoha dalších případech, místo mléka do sladkého pečiva, v omáčkách, v zelňačce… Říkám si, až jednou opravdu zbude, udělám si z ní koupel. Skoro jako Kleopatra 🙂

Kozí syrovátk

Fotogalerie

Kozí syrovátkČerstvá syrovátka je průsvitná tekutina s chutí mlékaSýrové těstoviny ze sladké syrovátkySlaninový chléb zadělávaný kyselou syrovátkou