oblakaoblaka

Chcete masovou konzervu bez „éček“?

Vydáno 22.3.2013 - 09:00h. Dagmar Vondrová 11 Komentářů »

Vyrobte si ji! Podle mého návodu to jistě zvládnete.

Zavařovat maso je snadné

Koupené masové konzervy nejsou tak kvalitní, jak bychom si přáli. Masa málo, „éček“ hodně. A přitom vyrobit masovou konzervu není nijak obtížné. Vyzkoušejte a budete mile překvapeni, jak kvalitní a chutnou konzervu lze snadno vyrobit doma v kuchyni.

Já jsem začala zavařovat nejprve hotová jídla a později jsem si troufla i na konzervaci podušeného masa ve vlastní šťávě. Ráda se nyní s vámi o své zkušenosti podělím a v následujících řádcích vám popíši svůj osvědčený postup výroby masových konzerv.

Ještě než začnete aneb co budete potřebovat

Hrnec

Výběr hrnce závisí na množství zavařovaných konzerv. Pro větší počet vyráběných masových konzerv je ideálním řešením speciální hrnec na zavařování s teploměrem. Jestliže si však chcete zavařování masa jen vyzkoušet nebo děláte pouze 1-4 konzervy, speciální hrnec na zavařování ani teploměr nepotřebujete. Stačí použít hrnec tak vysoký, aby se do něj vešly zavařovací sklenice i s víčkem a poklice šla bez obtíží přiklopit.

Zavařovací sklenice a víčka

Co budete potřebovat zcela jistě, je jakýkoli typ zavařovací sklenice se širším hrdlem a s odpovídajícím víčkem.  Já používám sklenice se šroubovacím uzávěrem o obsahu asi 3/4 litru a víčka s červeným těsněním. (To znamená, že těsnění jsou vhodná ke konzervování potravin obsahujících tuky.) Důležité je dbát o čistotu používaných sklenic a víček.

Pozor! V žádném případě nepoužívejte víčka s bílým těsněním, ta jsou vhodná pouze na konzervaci bez tuku, např. zeleniny!

Důležité! Používejte pouze víčka bez vady a nová. V opačném případě by víčka nepřilnula ke sklenici a obsah sklenice by nebyl zakonzervován!

Minutka

Další důležitou pomůckou je kuchyňská minutka nebo jiná vhodná časomíra, třeba časovač v mobilu.

Zavařování hotového jídla

masová konzerva – dušené hovězí s cibulí

Čas od času se mi stane, že uvařím víc, než stačíme sníst. Jedno jídlo třikrát za sebou? To opravdu NE! Tak jsem začala vyrábět konzervy. A jak přijdou vhod! Na cesty, ke svačině a vůbec pro příležitosti, kdy mrazák a lednice nejsou k dispozici.

Hotové jídlo (guláš, maso s omáčkou, pečená nebo dušená masa) znovu provařím, ještě horké maso s odpovídajícím množstvím šťávy (omáčky) vložím do čisté sklenice, které naplním asi 1 a půl cm pod okraj. Pevně uzavřu víčkem.

Naplněné sklenice vložím do hrnce a doplním teplou vodu, aby sahala nejméně tak vysoko, jako je obsah sklenic. Teplou vodu použiju proto, aby se rychleji ohřála na bod varu. Přikryju poklicí a dám vařit na sporák. Jakmile se začne voda v hrnci vařit, nastavím časomíru na 50 minut.

 Pozor! Voda musí vřít po celou dobu!

čerstvě zavařená konzerva z vepřového plecka ještě nezchlazená

čerstvě zavařená ještě nezchlazená konzerva z vepřového plecka

Po 50 minutách sklenice přendám na složenou suchou utěrku a nechám je při pokojové teplotě zchladit. Rozestavuji je dál od sebe, aby mezi nimi mohl proudit vzduch. Při ochlazování se musí víčko prohnout dovnitř, to je známka správného přilnutí víčka ke sklenici.

Takto zavařené hotové jídlo uchovávám v chladnu a suchu. Vydrží nejméně 1/2 roku.

masová konzerva z vepřového plecka

masová konzerva z vepřového plecka

Zavařování předem upraveného masa

Tímto způsobem zavařuji nejen maso hovězí, vepřové a drůbeží, ale i vepřová játra.

Maso očištěné od tužších částí, jako jsou blány, šlachy či chrupavky, nakrájím na větší kousky (cca 100 – 150 g), osolím, případně okmínuji a opepřím. Vložím do kastrolu, přileju trochu vody, zakreju poklicí a zvolna dusím na sporáku nebo peču v troubě. Játra (očištěná, odblaněná, pokrájená) nesolím, ale dusím na cibulce, kterou jsem si předem osmažila do světle žluta. Maso i játra stačí péct či dusit do poloměkka, protože se budou ještě zavařovat.

Tepelně upravené maso včetně šťávy rozdělím do sklenic. Ze zkušenosti vím, že šťávy bývá málo, proto si připravuji slaný roztok – v litru horké vody rozpustím 20g soli. Sklenice doplním horkým slaným roztokem nebo vývarem 1 a půl cm pod okraj, zavřu víčka a sterilizuji 50 minut při 100 °C. Sterilizace je podrobněji popsána v odstavci Zavařování hotového jídla.

TIP 1: Ke konzervám z hovězího masa si připravte silný vývar z kostí a odřezků masa.

TIP 2: Sůl vážit nemusíte. Stačí si pamatovat, že 1 mírně navršená polévková lžíce soli váží 20g a jedna kávová lžička soli váží 5g.

masová konzerva - játra na cibulce

masová konzerva – játra na cibulce

Takto připravené domácí masové konzervy jsou určitě chutnější a kvalitnější, než ty kupované. Jsou vyrobené bez nezdravých a mnohdy naprosto zbytečných „éček“ a s klidem je můžete dát i malým dětem. Jen si dejte pozor na vyboulené víčko, to by stejně jako u kupované konzervy znamenalo, že obsah je zkažený.