Domácí bílý jogurt
Vyrobit domácí jogurt není vůbec složité. K jeho přípravě nepotřebujete ani jogurtovač. Vystačíte s náčiním běžně používaným v kuchyni. Dodržíte-li postup, budete z výsledku stejně nadšeni jako já a jiný jogurt už chtít nebudete, můžete si jej ochutit podle sebe nebo z něj můžete vyrobit i domácí sýr.
V rozpisu záměrně neuvádím množství použitých ingrediencí. Jejich množství si zvolte sami, podle toho kolik jogurtu budete chtít získat.
Ingredience:
- polotučné nebo plnotučné kravské mléko čerstvé, ale lze s úspěchem použít i krabicové ošetřené UHT záhřevem,
- přirozeně zrající jogurt, mám dobrou zkušenost s Hollandií a Jogurtem z Valašska.
Na 1l mléka používám cca 50g jogurtu, dáte-li jej víc, nevadí.
Dále budeme potřebovat:
- nerezový hrnec s poklicí, ve kterém se jogurt vyrábí a následně zraje,
- lžíci na nabírání jogurtu pro zaočkování,
- metlu na míchání,
- teploměr (např. na zavařování) schopný změřit teploty v rozmezí 45 – 90 °C,
- pokrývku (raději několik) jako izolaci proti ztrátám tepla,
- kdo bude chtít mít jogurt ve skleničkách, připraví si jich potřebný počet (včetně víček).
Postup:
Nejprve si vysterilizujeme pomůcky. Do hrnce nalijeme vodu do výše cca 10 cm a zahříváme. Jakmile začne vařit, vložíme ještě lžíci, metlu a teploměr. Necháme přejít varem (cca 5 minut). Tím si zabezpečíme čistotu náčiní.
Pozor! Sterilizaci používaných pomůcek nezanedbejte, zajistí správný výsledek!
![]() |
![]() |
Čerstvé mléko nalijeme do hrnce a zahříváme.
Pozor! Mlékem stále mícháme, aby nedošlo k jeho připálení!
Jakmile teplota dosáhne 85°C , což je teplota dostatečná pro zničení nežádoucí mikroflóry, hrnec sejmeme z ohně. Obsah necháme ochladit na 50°C.
Používáme-li mléko krabicové UHT nebo jiné již spolehlivě pasterizované při výrobě, zahřívání (pasterizace) na 85°C není nutná. Mléko ve sterilizovaném hrnci zahřejeme přímo na potřebných 50°C.
Pozor! Ujistěme se, že teplota mléka není vyšší než 55°C.
Nyní do teplého mléka vmícháme stanovené množství živého jogurtu a důkladně rozšleháme metlou.
![]() |
![]() |
Kdo chce mít jogurt ve skleničkách, v této fázi přípravy směs rozdělí do vysterilizovaných sklenic a uzavře víčkem. Dál je postup shodný, s níže popsaným, kdy fermentace probíhá v hrnci.
Hrnec přikryjeme poklicí, obalíme teplou přikrývkou a dáme na vhodné místo v teplé místnosti, kde nám hrnec nebude překážet a odkud jej nemusíme přemisťovat. Ještě na něj můžeme navrstvit další přikrývky.
TIP: Já obalený hrnec posadím do nepoužívaného křesla a ještě přikryju dalšími dvěma přikrývkami. Tak zajistím dostatečnou izolaci proti ztrátě tepla potřebného pro zdárně probíhající fermentaci.
Takto hrnec necháme v klidu a teple. Během 24 – 48 hodin proběhne fermentační proces.
Pozor! S hrncem během fermentace nehýbáme!
Při kratší době fermentace je jogurt méně kyselý a řidší. Čím delší doba fermentace, tím je kyselejší, hustší a na povrch začíná vystupovat tekutina. Ta není na závadu, jen jogurt před konzumací promícháme.
Jestliže jsme dodrželi potřebnou čistotu a doporučený postup, dostaneme hustý, lahodný jogurt. Skladujeme jej v lednici. Jogurt, který jsme nechali zrát v uzavřených sklenicích, má vydržet v chladu minimálně 1 měsíc. Bohužel se mi nepodařilo tuto lhůtu ověřit, protože jej obvykle zkonzumujeme dříve.
Tip: Hotový domácí jogurt lze dále zpracovat na domácí měkký sýr typu Labneh či Lučina.
Tip: Jogurt nemusíme jíst jen ve sladké úpravě s ovocem nebo oříšky a kakaem, jak jsme většinou zvyklí a jak nám jej nabízejí výrobci. Výborný je také osolený, opepřený, smíchaný s prolisovaným česnekem a servírovaný se salátovými a bylinkovými listy. Nebo s okurkou, česnekem, olivovým olejem a černými olivami jako známé řecké tzatziki – vynikající je ke grilovaným masům.
